DDM hl. m. Prahy
Stanice techniků
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Stanice techniků

Parádní věda 5 – Dehydratace

Dehydratace? Kyselina sírová? Co to znamená?

V tomto pokusu si ukážeme, jak mocná může být kyselina sírová. Tento pokus určitě není vhodný zkoušet doma, a proto jsme ho vyzkoušeli za vás!

Nejprve trochu teorie. Dehydratace je obecně proces, při kterém se odstraní voda z nějaké látky či prostoru, prostě zmizí. My si dneska ukážeme, jak dokážeme dehydratovat kostku cukru právě pomocí kyseliny sírové (H₂SO₄). Chemicky je cukr sacharóza, tedy disacharid, který vznikl složením z jedné molekuly glukózy a jedné molekuly fruktózy. Důležité pro nás je to, že vlastní atomy kyslíku a vodíku. Kyselina sírová je dvojsytná kyselina, která je zároveň žíravinou, a to ne ledajakou!

K pokusu tedy stačí sacharóza (cukr) a koncentrovaná (96 %) kyselina sírová. Kyselina sírová je hygroskopická, což znamená, že do sebe vstřebává vodu, tu dokáže odjímat i jiným látkám! A to je právě celé gró našeho pokusu.

Sledujte, jak se mění barva cukru, neboť dochází k jeho rozkladu, a to téměř okamžitě. Kyselina cukr dehydratuje natolik, že z něj zbyde pouze uhlík. Tato reakce nám ukazuje velkou sílu kyseliny sírové, což je důvod, proč je třeba s takovou látkou zacházet velmi opatrně. Při styku pokožky s kyselinou sírovou totiž dochází k podobným procesům – silné dehydrataci až trvalému poškození tkáně. Popřemýšlejte, co se nám to uvolnilo za plyn?

Také by vás mohlo zajímat:


  Notice: Undefined variable: _i in /home/ddmpraha/web/ddmpraha.cz/modul/stranka/hl.php on line 197
 • Zachraňujeme korely chocholaté

  VÍCE INFORMACÍ
 • Zábavní pyrotechnika?

  VÍCE INFORMACÍ
 • Zkušenosti s on-line výukou

  VÍCE INFORMACÍ
 • Adventní kalendář

  VÍCE INFORMACÍ
 • Pozastavení pravidelné zájmové činnosti od 4. 1. 2021 do odvolání

  VÍCE INFORMACÍ