Koňské přátelství

Přátelství

Každý už určitě někdy slyšel srdceryvné řehtání koně, když mu z pastviny odvedli jeho druha, anebo byl svědkem přemrštěného vítání při jeho návratu. Lidské pocity bychom sice neměli přenášet na koně, ale na druhé straně kůň dokáže velmi dobře vyjádřit náklonnost a averzi.

Stádový pud

Ve stádu divokých koní je stádový pud velmi silný. Každý kůň poslouchá svůj pud sebezáchovy, který mu velí zařadit se do stáda, podřídí se pravidlům skupiny, aby nebyl vyloučen.

Komunikace

Soudružnost stáda se neustále posiluje. Koně spolu komunikují především signály těla, která pro nás nemusejí být úplně na první pohled zřetelné. Poté tomu říkáme přirozená komunikace, kdy si i my s koněm můžeme udělat kvalitní vztah, aniž bychom používali nějaké „lidské“ prostředky.

Hierarchie

Navzdory omezeným kontaktům, které kůň může s ostatními koňmi ve stáji navázat, existuje i tady pevná hierarchie. Mnohých koní se ti ostatní bojí. Tato zvířata jsou velmi dominantní, jiní jsou naproti tomu ke svým druhům velmi přátelští a ihned se jim podřizují.

Znepřátelení

Na druhé straně ale existují také sousedé v boxech, kteří se nemohou vystát. Nenechají si ujít jedinou příležitost k tomu, aby se navzájem nedráždili a nekopali do stěn boxu. Při žrádle jsou na sebe obzvláště zlí.

Respektujeme náklonnost

Neměli bychom stavět do sousedních boxů dva koně, kteří se nemohou vystát, nebo naopak ani oddělovat od sebe koně, kteří na sobě navzájem velmi lpí.