DDM hl. m. Prahy
Stanice techniků
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Stanice techniků

"Ještěže jsme jiná generace" – reportáž České televize o projektu Paměť jsme my

Do projektu „Paměť jsme my – Příběhy pamětníků druhé světové války v divadelním oživení“ se přihlásila patnáctka školáků. Ve Stanici techniků DDM hl. m. Prahy pod vedením lektorek Tamary Pomoriški a Josefíny Formanové převádějí do dramatické podoby skutečné vzpomínky.

Jde například o vyprávění Evy Benešové, která se se svou židovskou rodinou musela za války ukrývat, nebo Zuzany Marešové, jež patří k takzvaným Wintonovým dětem. „Odboj, život v protektorátu, transporty, koncentrační tábory, útěk, schovávání i Wintonovy děti,“ shrnula Josefina Formanová z Post Bellum osudy, které divadelní představení obsáhne.

Šest pamětníků holocaustu vybrala společnost Post Bellum z pamětnické databáze Paměť národa. Spolupráce Post Bella a Stanice techniků DDM hl. m. Prahy vznikla zapojením do evropského projektu Theater Na de Dam z Nizozemska, kde projekt původně vznikl. 

„Přijde mi hodně důležité, že hru uvidí moji spolužáci, dnešní děti už nad tím nepřemýšlí,“ vidí mladí divadelníci širší přínos projektu v tom, že je i jejich vrstevníky přivedou k zamyšlení. Nejen nad minulostí, ale i přítomností. „Začala jsem přemýšlet o tom, jaké mám ohromné štěstí, že jsme generace, která nemá žádné války,“ svěřila se další z účastnic. 

Premiéru bude mít hra na Masarykově nádraží v Praze 27. ledna, tedy na Mezinárodní den obětí holocaustu. Ve stejný den se podobná představení uskuteční také v Dánsku, Španělsku nebo Belgii.

https://ct24.ceskatelevize.cz/kultura/2696663-jesteze-jsme-jina-generace-skolaci-a-pametnici-pripravuji-hru-o-valce

Také by vás mohlo zajímat:

 • Obnovení činnosti – informace

  VÍCE INFORMACÍ
 • Informace pro účastníky zájmových útvarů

  VÍCE INFORMACÍ
 • Aktualní informace k výuce

  VÍCE INFORMACÍ
 • Adventní pohádky pro kluky i pro holky

  VÍCE INFORMACÍ
 • Probíhá zápis do školky CPD Vlaštovka 2020/21

  VÍCE INFORMACÍ