Poslední aktualizace 9. 9. 2020, ve 12.00.
Od školního roku 2012/13 laboratoř chemie na Stanici přírodovědců úzce spolupracuje s Ústavem organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR v Dejvicích. Ti nejlepší mají možnost o prázdninách pracovat několik týdnů na pracovištích ÚOCHB.
Aktuality
Festival vědy
V roce 2020 se nekoná
Akademie mládeže
Bude doplněno
Každoroční setkání chemiků z chemických kroužků
Kde a kdy:
Předvánoční sraz: čtvrtek 17. 12. 2020 v 19.00 Pivnice U Bazénu (Mírového hnutí 2137/7), Chodov, stanice busu Brodského,
Předprázdninový sraz: čtvrtek 17. 6. 2021 v 18.00 Pivnice U Bazénu (Mírového hnutí 2137/7), Chodov, stanice busu Brodského.
Kroužky ve školním roce 2020/21
Podle počtu zájemců bude uděláno rozdělení do kroužků – viz níže. Kroužky od 15 h jsou vždy pouze dvouhodinové (2x45 min) a jsou určeny pro tři stupně začátečníků (viz níže). Kroužky od 17 h jsou vždy tříhodinové (3x45 min) a jsou určeny pro pokročilé. Termíny se svojí náplní na základě přihlášek budou uvedeny níže. Kroužky zahájí svou činnost v pondělí 21. září 2020. Během října a listopadu je možné se do kroužků dohlásit. V lednu 2021 je možné se dohlásit na druhé pololetí.
V současné době již je známo rozložení kroužků. Bližší informace jsou u kroužků.
Termíny kroužků: (byly vybrány podle počtu přihlášených a jejich školního rozvrhu)
Pondělí: 15.00–16.30 Z1
Pondělí: 17.30–19.15 P2a
Úterý: 15.00–16.30 Z2a
Úterý: 17.00–19.15 P2b
Středa: 15.00–16.30 Z3
Středa: 17.00–19.15 P1
Čtvrtek: 15.00–16.30 Z2b
Čtvrtek: 17.00–19.15 0
Informace pro ty, kteří již kroužky navštěvovali v minulém roce:
U vás nepotřebuji osobní pohovor, poněvadž vaše znalosti jsou mi známy. Potřebuji pouze tři následující informace, které mi pošlete na e-mail:
Informace pro nové zájemce:
Přihlásit se mi můžete na níže uvedenou e-mailovou adresu kdykoliv během prázdnin nebo i během školního roku, ale se všemi z vás budu potřebovat osobně krátce promluvit. Náplní "pohovoru" bude zjištění vaších údajů (jméno, příjmení, rodné číslo, pojišťovna, adresa, číslo mobilu, e-mail, název školy, jméno a příjmení zástupce, jeho mobil a e-mailová adresa), přibližné znalosti chemie (nic neví, začátečník, průměrné znalosti, dobré znalosti, ví tolik, že se od něho můžeme učit atd.).
Pohovory proběhnou v prvé polovině září na základě telefonické domluvy (po 31. 8. – po domluvě dopoledne nebo odpoledne, út 1. 9. – 14–18.00, st 2. 9. – 14–18.00, čt 3. 9. – 14–18.00). Pokud někdo zná rozvrh, může se na pohovoru domluvit i poslední týden v srpnu
Pokud se někdo rozhodl dodatečně, je možné se telefonicky domluvit na možnostech.
Prosím, dejte mi včas vědět, který termín jste si vybrali.
Náplň kroužků:
Laboratorní práce z chemie: anorganické, analytické, organické, výběr z fyzikální chemie a biochemie
Laboratorní technika i pro "nechemiky", např. biology, farmaceuty, mediky...
Vaše dobrá příprava na chemické soutěže či přijímací zkoušky
V posledních letech se nám osvědčilo rozdělení tematiky do 6–7 let. Toto je upraveno pro ty, kteří ještě nemají chemii ve škole a začínají již s chemií ve 12 nebo 13 letech. Pro ty, kteří přijdou do kroužku později, je pochopitelně nutné obsah zhustit – není to problém, poněvadž lze předpokládat, že začátečnické znalosti již mají. Přibližná náplň rozdělená do 6 let je následující:
1. rok – začátečníci 1: Základy obecné chemie, praktické provedení sedimentace, filtrace, centrifugace, krystalizace, destilace, sublimace a extrakce. Základní typy reakcí, praktické ověření závislosti rychlosti reakce na podmínkách, koncentrace roztoků a jejich příprava, kyseliny, zásady, soli, názvosloví (hydridy, oxidy, kyseliny, hydroxidy, soli, anionty, kationty), základy výpočtů, vyčíslování acidobazických a redoxních rovnic.
2. rok – začátečníci 2: Základy anorganické chemie, vodík, kyslík, nekovy, kovy, přechodné kovy. Příprava, výroba, vlastnosti, nejdůležitější sloučeniny. Praktické provedení některých příprav látek a jejich vlastností.
3. rok – začátečníci 3: Základy organické chemie, přípravy uhlovodíků, přípravy halogenderivátů a jejich reakce, přípravy hydroxyderivátů a etheru, přípravy N látek, přípravy aldehydů a ketonů, reakce aldehydů a ketonů, přípravy karboxylových kyselin, přípravy funkčních a substitučních derivátů karboxylových kyselin. Praktické přípravy základních představitelů jednotlivých skupin.
4. rok – pokročilí 1: Kvalitativní analytická chemie anorganických látek (kationty, anionty), kvantitativní analytická chemie anorganických látek, gravimetrie, volumetrie (alkalimetrie, acidimetrie, manganometrie, jodometrie, argentometrie, chelatometrie - vždy přímá a zpětná titrace), základy kvalitativní organické analýzy, vybrané metody instrumentální analýzy.
5.–6. rok – pokročilí 2: Praktické přípravy organických látek základními metodami (např. přípravy halogenderivátů: radikálové, elektrofilní a nukleofilní substituce, adice, výměna halogenu, méně časté přípravy, reakce s halogenderiváty: Wurtz, Wurtz-Fittig, Friedel-Crafts, dehydrohalogenace, Williamson, Grignardovo činidlo a jeho reakce na primární, sekundární, terciární alkoholy a na karboxylové kyseliny).
7. rok – pokročilí 3: Vícestupňové syntézy organické chemie, náročnější instrumentální metody.
Více informací můžete získat na e-mailu: prozde@seznam.cz nebo na telefonu 776 781 923
Starší stránky na adrese www.chemici.cz již bohužel nejsou aktualizovány
Zdenko Procházka