přihlášení (kroužky, tábory)

Zahradničení má u nás zelenou

S velkou radostí zjišťujeme, že rok od roku zájem o naši zahradu a vše kolem ní výrazně narůstá. Přispělo k tomu dozajista i začlenění naší zahrady do řetězce certifikovaných Přírodních zahrad na podzim roku 2014. Tehdy jsme se zavázali dodržovat principy ekologického zahradničení, a tím šetrněji přistupovat k přírodě.

Přírodní zahrada

Co si pod tímto pojmem představit? V první řadě to, že nepoužíváme žádnou chemii, umělá hnojiva a rašelinu. Vše, co na zahradě roste, je pěstováno organicky za pomoci kompostu, který jsme založili hned na několika místech našeho areálu, chlévského hnoje, který nám ochotně dodávají naše zvířata, mulče, který ze sebe plive sekačka a hnojivých bylinných jích – což je zákvas plevele, jako je například kopřiva, a toho máme kupodivu taky dostatek. Výsledkem je živá, pestrá a především zdravá zahrada. Těší nás, že můžeme motivovat návštěvníky k podobným úpravám svých zahrad.

Léčivé rostliny, bylinky, zelenina, luční květena, přírodní trvalky, růže, cibuloviny, jedlé stromy a keře – to vše do zahrady patří, a to vše a ještě mnohem více u nás najdete. U nás se děti na vlastní oči přesvědčí, že rajčata rostou na keříku a nikoli v plastové vaničce, že brambory se musí vybírat ze země a nikoli ze síťky, a že špenát jsou zelené listy, které se trhají na záhoně a ne zelené kostky, které se loví z mrazáku.

Akce na zahradě

Zahradnické kroužky ale nenavštěvují jen školní děti, o rostliny se starají už předškoláci a děti z naší mateřinky neboli CPD. Aktivně odpočinout si do kurzu chodí dospělí a nově i senioři. V létě pořádáme zahradnické příměstské tábory, se kterými navštěvujeme zajímavé parky a zahrady, učíme se aranžovat, pečovat o rostliny, zakládat záhony, ale třeba i vyrábět ruční papír apod.

Stali jsme se součástí celonárodní akce Víkend otevřených zahrad, na kterou připravujeme doprovodný program se zahradnickou tematikou. Po celý rok je veřejnosti k dispozici expoziční skleník, kde najdete i mnoho vzácných a neobvyklých rostlin, o kterých si povíme někdy příště.

Již teď se těšíme na příští sezónu, na kterou chystáme několik novinek např. zahradnický workshop pro celou rodinu či vydávání „zahradnických novin“. Doufáme, že zahradničení bude mít u nás i nadále zelenou a že se k nám budou návštěvníci těšit!

Autor: Alenka Žbirková

Foto: Linda Rottová