DDM hl. m. Prahy
Stanice přírodovědců
Stanice přírodovědců

Listopadové číslo Zahradnických listůVytvořte si vlastní listovku

Víte, co je listovka? Je to zahradnická půda vzniklá rozkladem listí stromů a keřů. Listí ze zahrady lze snadno proměnit v užitečnou zahradní zeminu, a to zcela zadarmo.  Potřebujete k tomu jen černé igelitové pytle, které napěchujete spadanými listy a poté zalijete trochou vody. Pytel zavážete a na několika místech propícháte. A pak jej stačí jen uložit venku někde na polostinné místo, které je nekryté před deštěm. Důležité také je, aby pytle měly styk se zemí a nestály třeba na betonu.

Další rok budete mít krásný substrát vhodný např. k mulčování (nastýlání) rostlin. A pokud pytle otevřete až za dva roky, budete mít opravdu krásnou černou zeminu, v které nerozeznáte části listů, a navíc listovka příjemně voní. Můžete ji použít třeba na vylepšení půdy v květináčích s pokojovými rostlinami. Nejkvalitnější listovka je z listí dubů a buků. Nevhodná je např. z listí ořešáků, neboť se dlouho rozkládá. Mladá listovka je mírně kyselá, a tak může nahradit rašelinu, která se v přírodě těží a tím se poškozuje ekosystém. Např. ve Velké Británii se již mnoho let snaží zahradníci minimalizovat používání rašeliny (spotřebu snížili až o 90 %).

Tak co, zkusíte to s listovkou?

      

  

Podobné články

Dlouhomladí

Na jaře 2017 byly na střediscích DDM hl. m. Prahy otevřeny kurzy pro seniory – vždy podle zaměření střediska (počítače na Stanici techniků, zahradničení na Stanici přírodovědců, cvičení na Stadionu mládeže...). V tvůrčím, komunitním prostředí bylo jen přirozené rozšířit nabídku aktivit napříč generacemi.
Pět stovek závodníků v pražské Stromovce
Téměř pět stovek hřáčů, kteří přišli poměřit své síly mezi sebou ve stopovací hře Prahou křížem krážem, se sešlo v neděli 5. 11. 2017 ráno nebo po obědě před Planetáriem na pražském Výstavišti. Co celé hře předcházelo a jak si účastníci vedli?
ZŠ A. Čermáka
Zájmová činnost Stanice techniků na ZŠ A. Čermáka. Nabídka pro školní rok 2017 / 2018
Převaděči
Z družiny na kroužek? Jde to i bez rodičů! Zajistíme převod vašeho dítěte ze školy do Stanice techniků.
Klub Pohoda
Představujeme vám náš volnočasový klub Pohoda, jenž má funkci záchytného bodu mezi organizovaným odpoledním časem vašich dětí.
Naše akce
Karlínské Spektrum nabízí široké spektrum akcí pro veřejnost. Na našich akcích jsou vítání předškoláci, školáci, rodiny s dětmi i senioři.
Bodový program
Bodový program je založen na principu sbírání bodů za využívané volnočasové a zájmové aktivity v DDM hl. m. Prahy. Jeho čerpání podporuje účastníky v dalších volnočasových aktivitách, pobytových akcích a příměstských táborech DDM hl. m. Prahy. Body lze čerpat též za reklamní předměty podporující zdravý životní styl, bezpečnost a rozvoj osobnosti.