Vědecká laboratoř pod širým nebem - Lhotka 2017

Každoroční akce pražských domů dětí a mládeže ve Lhotce u Mělníka proběhla letos v sobotu 13. května. Přestože předpověď počasí byla více než nepříznivá, nakonec se nevyplnila a všichni návštěvníci, kteří do táborové základny Domu dětí a mládeže hlavního města Prahy dorazili, si mohli užít opravdu úžasné sportovně-vědecké odpoledne.
Celá akce začala v 10 hodin, kdy do Lhotky dorazily retrobusy s rodiči a dětmi z různých částí Prahy. Tématem letošního ročníku byla Vědecká laboratoř pod širým nebem, a na své si proto přišli všichni milovníci pokusů a vynálezů.
Na celkem 22 stanovištích si zájemci mohli vyzkoušet nejrůznější pokusy: optiku zrcadla (couvání pomocí zrcátka po vyznačené trase), katapult, faraónovy hady, nebo si ověřit svoje vědomosti na stanovišti vynálezy a vynálezci, kde přiřazovali vynálezy k jejich tvůrcům. Stanoviště objevení Ameriky prověřilo pro změnu znalosti zeměpisu tím, že se na něm poznávali plodiny, které do Evropy dorazily z tohoto kontinentu. Tento úkol se navíc plnil při plavbě na kánoi na místním rybníčku, což bylo vítaným zpestřením i tak různorodých úkolů. Na své si přišli rovněž vyznavači sportu. Pro ně byl připraven skok do dálky, kde zjistili, jestli jejich schopnosti odpovídají více skokům rosničky, králíka, klokana nebo olympijského vítěze ve skoku dalekém Mika Powella. Ale to nebylo zdaleka vše, příchozí si vyzkoušeli střelbu z děla, drátěné bludiště, vodní rakety, hlavolamy staré a nové, kladku, hieroglyfy, nebo legorobotiku, kde si mohli sestavit z lega libovolného robota. Svůj stánek měla na akci i PaVěda neboli Parádní věda, která dětem hravou formou zprostředkuje základy chemie, biologie a fyziky.
Malé děti, které ještě nechtěly soutěžit, si mohly zaskotačit na skákacím hradě, projet se na ponících či si jen pohrát se stavebnicí lego, která byla spolu s dřevěnými vláčky rozmístěna v nedalekém stanu na obří dece. Pro nadšence do netradičních sportů byl na akci k vyzkoušení laddergolf, mölky, crocket nebo spikeball. Každý návštěvník si mohl během odpoledne na připraveném ohništi opéci buřt.
Součástí akce byla doprovodná soutěž: Poznej tvář. Všechna stanoviště byla označena infopanelem, na kterém byly vyobrazeny tváře významných osob na poli vědy. Díky těmto panelům jste mohli přiřadit k obličejům správná jména. Pokud se vám to podařilo, zjistili jste díky tajence, kam odevzdat soutěžní ústřižek s vaším jménem a zapojili jste se do tomboly o zajímavé ceny.
Po celou dobu rovněž probíhal pódiový program, moderovaný Pavlem Wieserem. Ke zhlédnutí bylo vystoupení taneční skupiny Ladné duhy, Improvizační divadlo Klubu Klamovka, prvky Breakdance a Moderní gymnastiky z produkce DDM Praha 5 a dvě představení divadla Damúza: Deset dvacet sova a Golem. Pódiový program byl tradičně uzavřen slosováním tomboly.
Rodinná akce ve Lhotce u Mělníka se těší každoročně velkému zájmu a nejinak tomu bylo i letos. Ti z vás, kterým se nepodařilo dorazit, máte možnost zavítat na toto příjemné místo zase příští rok.