Rozhovor s Alenou Žbirkovou

Dobrý den, pracujete na Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy jako zahradnice. Vystudovala jste ale původně gymnázium a sociálně právní školu. Jak jste se dostala k zahradnictví?

To je pravda, sociálně právní školu jsem studovala až během mateřské dovolené v Praze 10, kde se tenkrát v jejím sousedství nacházelo známé Böhmovo zahradnictví. Ráda jsem tam trávila všechny polední pauzy mezi vyučováním. Tam začala moje láska k rostlinám a uvědomila jsem si, že je to přesně to, co chci v životě dělat. Rozhodla jsem se proto absolvovat roční kurz na Střední odborné škole stavební a zahradnické, abych se o rostlinách dozvěděla ještě víc. To mi bylo 28 let. Později jsem ještě absolvovala kurz Zakládání krajinné zeleně na České zemědělské univerzitě.

Přečetla jste také spoustu knížek jako doplňující literaturu. Které se Vám nejvíce líbily?

 Během studia, ale i před ním a po něm, jsem doslova hltala všechnu zahradnickou literaturu, dělala si různé výpisky, které se mi později velmi hodily při mé další práci. Myslím si, že díky svému vytrvalému zájmu o obor mám o rostlinách a věcech s nimi souvisejících docela velký přehled, ale pořád je samozřejmě co doplňovat.

Jak jste se dostala k práci na Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy?

Do Stanice jsem nejprve zavítala jako její návštěvník a od první chvíle mě to místo magicky přitahovalo. Pak se už stačilo jen zeptat na místo zahradníka. Pracuji zde již sedmnáctým rokem a stále to tu miluji.

Vedete zde několik kroužků pro předškolní děti i školáky. Co je náplní kroužků?

Městské děti se moc k rostlinám (stejně jako ke zvířatům) nedostanou. Proto existují kroužky, které jim přiblíží život a potřeby rostlin zblízka. Děti se zde naučí různým praktickým zahradnickým dovednostem, pečují o naši bohatou sbírku v expozičním skleníku, samozřejmě pracují i na zahradě a také se naučí základům aranžovacích technik. Na jaře a na podzim chodíme na exkurze do pražských parků a zahrad.,

Vedete i letní příměstské zahradnické tábory pro děti? Je o ně velký zájem?

Ano a jsem ráda. V loňském roce jsme absolvovali tři. Děti byly naprosto úžasné, čas jsme trávili jak na naší zahradě, tak i na výletech. Navštívili jsme např. zámeckou zahradu v Dobříši, skleníky České zemědělské univerzity v Suchdole nebo Botanickou zahradu Na Slupi. Nejoblíbenější je u dětí ale malý jarmark, který si s mojí pomocí samy organizují. Na jarmarku nabízejí různé výpěstky z naší zahrady, uvázané kytice apod. Hodně se přitom naučí a je radost pozorovat, s jakým nadšením to dělají.  

Vaší vášní jsou anglické zahrady. Čerpáte z nich inspiraci pro svoji práci?

Zahrady v Anglii miluji. Když to situace dovolí, jezdím tam v létě na dovolenou a mé kroky směřují vždy do zahrad, ani ne tolik po památkách. Ocitnete se úplně v jiném světě, není možné, aby Vás to neinspirovalo a neovlivnilo. Zatím největší zážitek z poslední návštěvy Anglie mám z Highgrove, venkovského sídla prince Charlese. Najdete zde několik romantických zahrad, krásné přírodní louky, lesopark se zajímavými stavbami apod. Vše je zde činěno podle zásad organického zahradničení, jehož je princ Charles vášnivým vyznavačem. Škoda jen, že zde není dovoleno fotografovat.

Je skvělé, když se někomu práce stane koníčkem jako Vám. Již několikátý rok se Vám podařilo otevřít kroužek i pro dospělé. Kolik tam chodí lidí a co tam děláte?

Je to takový pohodový kroužek, je nás dohromady devět a myslím, že je to hodně i relaxační záležitost. Máme zájem o přírodní zahradničení, tak v tomto duchu zkoušíme vše, co se dá. Na bylinkové zahradě tvoříme např. plůtky z proutí, sušíme léčivky nebo vážeme přírodní kytice.

Je vidět, že i mezi dospělými se najdou tací, které zajímají rostliny a najdou si čas na kroužek na Stanici přírodovědců. Mimo to organizujete sezonní floristické dílny pro školy a veřejnost a spolupracuje s Českým zahrádkářským svazem při floristických soutěžích a soutěži Mladý zahrádkář. Jak to všechno zvládáte?  

Není to tak těžké. Když něco děláte s láskou a ne z povinnosti, tak se většinou všechno zvládne.

Nyní se otvírají v DDM hl. m. Prahy nově kurzy pro seniory. Vy vedete na Stanici přírodovědců kurz s názvem Zahradničení. V čem bude spočívat jeho náplň?

Senioři se mohou těšit na příjemně strávené chvíle ve skleníku i venku v zahradách, naučí se základní techniky a pravidla péče o rostliny, dozví se zajímavé a užitečné informace o bylinkách i dalších využitelných rostlinách. Součástí kurzu bude i výroba vlastních květinových aranžmá.

Přeji vám hodně úspěchů v práci, spoustu spokojených dětí a ať se daří. Díky za rozhovor.

Také děkuji.