Divadelní Šestkafest

O víkendu 25.–27. listopadu proběhl na Stanici techniků DDM hl. m. Prahy druhý ročník divadelní přehlídky plné skvělých představení nejen pro děti s názvem Šestkafest.

Víkendová akce je velkou příležitostí pro děti aktivně nahlédnout do světa divadla a představit tvorbu dětských a studentských souborů. Je určena jak dětem, které navštěvují divadelní kroužky, tak úplným začátečníkům, kteří nemají s divadlem dosud žádnou zkušenost. Hlavním cílem je pak děti seznámit s kvalitními divadelními inscenacemi, o inscenacích diskutovat, rozvíjet divadelní dovednosti ve workshopech a blíže se seznámit s některým divadlem Prahy 6, tentokrát s divadlem Dejvickým. Možnost přespávání na stanici rovněž umocnila intenzitu zážitku. Všichni si tak vychutnali divadelní přehlídku s daleko větší intenzitou, blíže se seznámili, našli nové přátele a zažili naplno skvělou atmosféru.

Celá akce odstartovala již v pátek dopoledne představením studia Damúza a jeho Batosněním, které bylo určeno pro ty úplně nejmenší. Uvedlo je do světa zvuků, hlasů, pohybů, dotyků a loutek. Rovněž délka 35 minut byla úměrná věku dětí. Představení malé diváky i jejich rodiče velmi zaujalo, nadšeně sledovali hravý svět ukrytý v jedné veliké peřině. Po představení si mohli prohlédnout loutky a pohrát si s nimi, což nadšeně využili.

Slavnostní zahájení proběhlo v pátek večer a celá přehlídka trvala až do nedělního odpoledne. Po celý víkend probíhaly kromě představení i workshopy pod vedením zkušených lektorů. V prvním z nich se děti věnovaly divadelnímu pohybu, práci s rekvizitou a vyjádření sebe sama pohybovými výrazovými prostředky. Druhý workshop vedl zkušený lektor improvizační ligy a děti a studenti si v něm trénovali dovednosti potřebné pro improvizační divadlo. Třetí, redakční, mapoval a zaznamenával celou přehlídku novinářskýma očima.

Skvělá byla páteční večerní prohlídka nedalekého Dejvického divadla, které se těší mezi pražskými divadly velké oblibě. Účastníci viděli přípravy nově vznikající inscenace, podívali se do zákulisí a od paní dramaturgyně, která návštěvníky provázela, se dozvěděli spoustu zajímavých informací o chodu divadla i veselé situace ze zákulisí.

V sobotu se na akci se představily dětské, studentské, ale i profesionální soubory a po bloku divadelních představení následovala vždy diskuse, na které se děti vyjádřily k tomu, co právě viděly, a nadšeně diskutovaly. Za zmínku stojí například divadelní představení talentovaného souboru Cestička (obvykle hraje na středisku Klub Klamovka, které je rovněž součástí DDM hl. m. Prahy). Třicetiminutová adaptace knihy Příšerné příběhy strýce Montaguea od Chrise Priestleyho byla velmi povedená a líbila se všem, kdo ji měli možnost zhlédnout.

Sobotní večer byl ve znamení divadelních improvizací. V populárním zápase v improvizacích se utkaly týmy Improstor z Plzně a pražský Poločas nápadu. Zápas řídil přísný rozhodčí a plný sál diváků si užíval nejen zábavné improvizace, ale i možnost hlasovat, který z týmů se jim více líbil. Pro mladé účastníky festivalu to byla zcela nová divácká zkušenost a byli z ní nadšení.

Nedělní program byl pestrý a nabídl mimo jiné poetické loutkové představení Divadla Střípek Plzeň s názvem Bílobílý svět. V závěru programu se představily dvě skupiny ze ZUŠ Ilji Hurníka z Prahy 2. Dětský soubor Picola zahrál hravé a bezprostřední představení Čerti v nebi, druhá studentská skupina Nepochopení představila svou autorskou hru Mrtvé vlasy.
O všech nedělních představeních se opět živě diskutovalo.

A jak hodnotí přehlídku Šestkafest Tamara Pomoriški, lektorka diskusního klubu:
Jsem nadšená z programu a perfektní organizace Divadelního Šestkafestu a nejvíc z dětí, které se festivalu zúčastnily. Na takový zápal pro věc je radost pohledět. J Děti workshopy absolvovaly s největší soustředěností a předvedly své nejlepší výkony. Na divadelní představení svých vrstevníků a dospělých se koukaly s velkým zájmem a byly velmi přejícími diváky. Na diskuzích po představeních výkony svých kolegů chválily a měly pouze konstruktivní poznámky a návrhy k jejich zlepšení. Jsem ráda, že jsem se Šestkafestu mohla zúčastnit, děkuji za příležitost setkat se s nadějnými dětmi a skvělými pedagogy.