DDM hl. m. Prahy
Klub Klamovka
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Klub Klamovka

Straší, straší na Klamovce naší

Snad každý, kdo byl někdy na Klamovce, to zažil. Při scházení točitého schodiště vás najednou přepadne zvláštní pocit, nevysvětlitelná obava či mravenčení v zádech. A důvod? Nikde žádný. Někdo nad tím mávne rukou, někdo to přičte své špatné náladě či nepříjemným schodům vedoucím do tmy a někdo si řekne, že starý dům má svou starou atmosféru a spoustu zapomenutých příběhů, které se nám tak připomínají.

Jak je to doopravdy asi nikdo neví, ale pravdou zůstává, že zdi Klamovky mohou vyprávět. Ostatně posuďte sami.

Jak asi všichni víte, budova Klamovky má bohatou historii. Co možná nevíte, je fakt, že Klamovka a její blízké okolí má i své strašidlo. Stará pověst vypráví o košířském starostovi Matěji Hlaváčkovi, který koupil celou usedlost s velkými plány. Tyto plány dokázal i uskutečnit a v červnu roku 1897 byl jeho zásluhou zahájen provoz elektrické dráhy Smíchov – Košíře. Asi nikoho nenapadlo, že tento velkolepý plán platil Hlaváček z vypůjčených peněz, které nedokázal splatit. Bezvýchodnou situaci se rozhodl vyřešit sebevraždou. Někteří místní lidé vyprávějí, že při procházkách parkem potkali záhadného zasmušilého muže, který nesl v dlani hrst mincí, které stále počítal. Prý by to mohl být duch nešťastného starosty, který se ani po smrti nemohl dopočítat svých peněz.1

My sice nešťastného Hlaváčka v parku nikdy nepotkali, ale o jeho přítomnosti na Klamovce skoro nepochybujeme.

Občas večer slyšíme, jak se pomalu prochází z místnosti do místnosti. V prázdné budově začnou vrzat dřevěné schody pod neviditelnými kroky. To asi starosta stále přemýšlí, jak vyřešit svůj finanční problém. A snad proto, že pořád počítá peníze, chce, abychom šetřili i my. A tak nám čas od času zhasne žárovku, kterou pak nemůžeme nějaký čas rozsvítit. Když ho dostatečně nerespektujeme, shodí ze stěny celé světlo. Tu a tam nás vystraší, občas nám naopak pomůže. Skoro každý večer nám svou přítomnost připomene zvláštním zvukem nebo právě jen tím zvláštním pocitem, který v nás vyvolá.

A ač je to možná zvláštní, jsme na Klamovce rádi, že ho máme. Protože, co by to bylo za starou budovu bez pořádného strašidla?

Hlaváček navíc není jediné strašidlo v okolí. Ale o těch dalších zase až příště.

1 DAVID, Petr a Vladimír SOUKUP. Za strašidly po Praze. Ilustroval Miloslav DISMAN, ilustroval Libuše LADIANSKÁ. V Praze: Ikar, 2008. 100 rodinných výletů. ISBN 978-80-249-1066-6.

Také by vás mohlo zajímat:


  Notice: Undefined variable: _i in /home/ddmpraha/web/ddmpraha.cz/modul/stranka/hl.php on line 197
 • Geolokační hra „Masopust s Techniky“

  VÍCE INFORMACÍ
 • Vrch Petřín

  VÍCE INFORMACÍ
 • Pomozte nám svým pohybem získat finance na učebnu virtuální reality

  VÍCE INFORMACÍ
 • Klamovka za zavřenými dveřmi – co se tady děje v době, kdy k nám nesmíte...

  VÍCE INFORMACÍ
 • Čarodějnice na Klamovce – KOTLÍK PLNÝ ZÁBAVY 21. – 29. 4. 2021

  VÍCE INFORMACÍ
Pravidla fungování v DDM HMP od 12. do 30. 4. 2021
Kromě účastníků individuální výuky není vstup veřejnosti povolen. Účastníci činnosti musí mít respirátor FFP2, nanoroušku, případně chirurgickou roušku a dále čestné prohlášení.