G-HFNNWTQJ9C DDM hl. m Prahy

Velká vánoční loupež vyřešena!

Od 23. 12. 2021 do 2. 1. 2022 probíhala na Výstavišti Praha a v Holešovicích dobrodružná QR hra Velká vánoční loupež. Detektivní hra určená hlavně dospělým a starším dětem byla situována do roku 1984, kdy je v Praze vystavena legendární vánoční ozdoba Sibiřská vločka. Na Štědrý den je však ukradena. A zde začíná práce detektivů, kteří na 15 stanovištích okdrývají pozadí případu a objevují další a další podezřelé.

Hry se zúčastnilo 130 týmů, 45,5 % z nich pak odhalilo skutečného pachatele. A kdo jím byl?

Miloš Novotný nebyl úplně spokojen se svým životem. Jeho kamarádi již byli všichni ženatí, ale Milošovi se najít životní družku nedařilo. Sousedé i rodiče se stále vyptávali, kamarádi si z něj dokonce kvůli tomu dělali legraci. Těsně před Vánoci roku 1984 to vypadalo, že se na něj konečně usmálo štěstí. Při přípravách na velkou událost, výstavu Sibiřské vločky, se seznámil s krásnou a milou novinářkou Lucií Vávrovou. A kamarádi mu najednou záviděli. Byla to opravdu šikovná ještěrka, jak by řekl samotný Miloš. Dokonce jim krásně naplánovala společnou zářivou budoucnost. Stačí využít znalosti prostředí a ukradnout Sibiřskou vločku. Lucka pak už vše zajistí, říká, že má kontakty a jako úspěšná novinářka, oblíbená u nadřízených i mezi čtenáři, může vycestovat i na Západ. S dobře ukrytými diamanty ze Sibiřské vločky budou mít nový život v USA jako v bavlnce.
Plán byl jednoduchý, v době, kdy bude zavřeno, odláká pozornost hlídačů, vezme vločku a schová ji do předem připravené krabice na dárky, kterých je pod stromečkem velké množství, a nikoho nenapadne, že tam je vločka schovaná. A při úklidu rekvizit se nenápadně dostane ven z areálu.
Odlákání hlídačů vymyslel Miloš sám a byl na sebe hrdý. V paláci pravidelně vídal toulavé kočky, a tak jim nastražil krmení tak, aby při i nepatrném pohybu spadlo několik plechových trubek a udělalo pořádný rachot.
Lucie slíbila, že bude zjišťovat informace od příslušníků SNB o pokračujícím pátrání a případně je svede na špatnou stopu, a také pomůže veřejnost přesvědčit, že vločku ukradl někdo jiný.
Plán to byl jistě dobrý, ale 45,5 % pražských kriminalistů si to umělo spočítat. A když si ho podali, tak se Miloš ke všemu přiznal a nakonec práskl i Lucii.

Lucie Vávrová byla mladá nadějná novinářka. Psát do kulturní rubriky o normalizačních umělcích však byla po pár letech neskutečná nuda. I když využívala svého šarmu a často získala informace, které by jiný nesehnal, stejně o nich většinou nemohla psát. Toužila po dobrodružství, které nepřicházelo, a tak si ho sama vymyslela.
Obohatit kulturní rubriku u loupež století, získat diamanty v nedozírné hodnotě a ještě s nimi zmizet na Západ.
Zatím jí vše vycházelo, tak proč nezkusit něco velkého. Jako vždy využila svého šarmu a během pár hodin měla vrátného Miloše ve své moci. A to nebyl žádný trouba, i když si naivně myslel, že na Západ emigruje s ní.
Na titulní stranu Rudého práva se její článek o krádeži dostal, ale pak už si ji odvezli kriminalisté a kulturní rubriku převzala starší, a ne tak ambiciózní, Jitka Květoňová.