Febiofest a jeho hity

24.03.2017

Jako každým rokem proběhne i letos v měsíci březnu, od 23. do 31., v multikině Cinestar Anděl (některé projekce i v Cinestar Černý Most) velice úspěšný pražský filmový festival Febiofest. Letošní ročník bude v pořadí již 24. Jako každým rokem proběhne i letos v měsíci březnu, od 23. do 31., v multikině Cinestar Anděl (některé projekce i v Cinestar Černý Most) velice úspěšný pražský filmový festival Febiofest. Letošní ročník bude v pořadí již 24.

Diváci budou moci zhlédnout za zvýhodněnou cenu předpremiéry téměř dvaceti zahraničních titulů. Mezi distribučními předpremiérami se objeví snímky všech žánrů od dramatického příběhu z Varšavy za 2. světové války Úkryt v zoo, přes soudní drama Popírání holocaustu s Rachel Weiszovou, až po černou severskou komedii Zabijáci z maloměsta nebo akční film Proti vlastní krvi s Michaelem Fassbenderem.

Pro Kristiána za přínos světové kinematografii přicestuje letos na Febiofest z USA, kde žije, herec Jan Tříska, který oslavil loni na podzim osmdesáté narozeniny. Sošku převezmel 23. března na slavnostním ceremoniálu v pražském Obecním domě stejně jako americký režisér Abel Ferrara, jehož dnes již kultovní snímky budou na festivalu rovněž uvedeny. Dalšími hosty festivalu budou polská režisérka a scenáristka Agnieszka Holland, jedna z nejvýraznějších ženských postav současné kinematografie, která zde uvede svůj nový snímek Přes kosti mrtvých, dánský herec Ulrich Thomsen, jenž zde představí svůj režisérský debut, velmi povedený noirově laděný snímek V zárodku, dále srbský herec Lazar Ristowski z Kustoricova Undergroundu nebo britský filmový a televizní producent Duncan Kenworthy stojící za kultovními britskými komediemi Čtyři svatby a jeden pohřeb, Notting Hill a Láska nebeská. V rámci sekce Nová Evropa budou mít diváci příležitost zhlédnout českou premiéru intimního dramatu Špína, jež je debutem absolventky pražské FAMU Terezy Nvotové, dcery herečky Anny Šiškové a režiséra Juraje Nvoty. Velice zajímavý snímek je příběhem dospívající sedmnáctileté Leny, která je znásilněna svým učitelem a pocity viny, strachu a hanby ji doženou až k pokusu o sebevraždu.
Industriální Radlická kulturní sportovna v blízkosti hlavního centra Febiofestu, CineStaru Praha Anděl, bude letos poprvé hostit doprovodný program festivalu nazvaný Off. Ten nabídne mladým lidem workshopy, speciální projekce, diskuze s filmaři a vystoupení kapel, hudebních projektů a dýdžejů. Návštěvníci tak budou svědky koncertů písničkářky Never Sol, kapely Smola a Hrušky nebo DJ Pierra Urbana. Off program nabídne i projekce unikátního interaktivního filmu Noční směna, který dá divákům prostřednictvím mobilní aplikace možnost rozhodnout o vývoji děje. Skvělým doplňkem bude i digitální sklep pro nadšence nových technologií, virtuální reality a audiovizuálních instalací, a to i pro nejmladší návštěvníky festivalu. Vstup na veškerý doprovodný program v Radlické kulturní sportovně bude zdarma.

Fond budoucnosti Tandem