ASURO – online kurz robotiky

Při sestavování pojízdného robota se naučíte montovat, pájet, programovat, navštívíte Německé středisko pro letectví a kosmonautiku. Pracujete s lektorem i samostatně z domova. Kurz je určen pro děti 14–19 let. Začínáme v lednu.

V kurzu si sestavíš od základu pojízdného robota. V několika lekcích tě naučíme, jak fungují jednotlivé senzory, jak se zpracovávají data a nakonec, jak lze vše naprogramovat. Všechno si vyzkoušíš prakticky. Stavebnice robota ti navíc zůstane. Pokud doposud nemáš žádné zkušenosti s robotikou, nevadí, počítáme i s úplnými začátečníky, ale očekáváme, že trošku programovat umíš.

Kvalifikace do kurzu
Kurz, který z velké části probíhá online, je určen pro středoškolské žáky ve věku přibližně od 14 do 19 let.
Pro účast v kurzu budeš muset napsat jednoduchý program v Céčku. Zadání kvalifikační úlohy zveřejníme první týden v lednu. Kromě zadání zveřejníme i materiály, ze kterých se lze naučit základy programování v C. Na vypracování budou dva týdny. Do kurzu pak přijmeme přibližně 20 nejlepších.

Průběh kurzu
Kurz bude probíhat online od ledna do června. Během kurzu proběhnou 3 prezenční setkání u nás v Domě dětí a mládeže hl. m. Prahy v Karlíně. Při prvním setkání ti předáme ASURO, seznámíme se, budeme společně pájet, připravíme si notebooky pro online komunikaci a další důležité věci.
Pak bude následovat 7 lekcí (po dvou týdnech) s robotem, který budeme programovat.
Ke každé lekci dostaneš textové (a někdy i video) materiály. Bude zadána úloha k vypracování. Jakékoli nejasnosti a vysvětlení látky pak proběhne na pravidelných online setkání.

Návštěva DLR v Německu
Kurz je zakončen návštěvou Německého střediska pro letectví a kosmonautiku (DLR), odkud stavebnice ASURO pochází. Čeká nás tam prohlídka místní laboratoře robotiky a centra GSOC, odkud se řídí družice a modul na ISS. Také si se svým robotem zasoutěžíš v jedné z úloh. Druhý den pak navštívíme proslulé Technické muzeum v Mnichově.

Potřebné vybavení pro kurz
Po celou dobu kurzu budeš potřebovat notebook, který s sebou budeš nosit i na osobní setkání. Důležité, aby měl kameru a mikrofon pro videokonference.
Na začátku kurzu budeš ještě potřebovat vybavení pro pájení.

Konkrétně budeš potřebovat:

  • páječku (lépe hrotovou, stačí ale i trafopáječka)
  • pájku (neboli cín)
  • kalafunu, tavidlo nebo pájecí kapalinu.

Cena
Většina nákladů je hrazena z grantu MŠMT. Cena za kurz je proto jen 650 Kč. V ceně je stavebnice robota, další součástky pro testovací obvod, 3 prezenční setkání v Praze, cestovné do Německa, ubytování a vstupné. Neproplácíme jídlo v Německu.
Tento kurz pořádáme ve spolupráci s Talentcentrem z Národního pedagogického institutu České republiky, se kterým pojedeme společně na exkurzi do Německa. Paralelní kurz ASURO se bude konat kromě Prahy ještě v Brně. Pro bližší info http://www.talnet.cz/asuro.

Pokud tě kurz zaujal a rád by ses zúčastnil, pošli stručnou odpověď na appeltova@ddmpraha.cz typu: ano, mám o kurz zájem. Zkraje ledna obdržíš mailem link s rozřazovací úlohou. Pokud ji včas a dobře vyřešíš, do konce ledna ti dáme vědět, jestli jsi byl vybrán.

Koordinátorka kurzu: Barbora Appeltová, appeltova@ddmpraha.cz, 724 064 554.

Těšíme se na vás!!!