Vyrobte si svou Mařenku

Počátek této tradice můžeme hledat až v keltské podobě svátku Imbolc, oslavy ústupu zimy a počátku jara a doby plodnosti. Probíhal při tom obřad vykuřování domu a vnášení slaměné figury. Bohyně Brighid se v tu dobu měnila ze zimní stařeny v půvabnou dívku jara a prochází při tom znovuzrozením jako příroda.
Staří Slované provozovali tento rituál již v podobách, jaké známe. Zvyk byl tak oblíbený, že jej církev akceptovala a v lidové tradici po něm pojmenovala 5. postní neděli, které říkala Smrtná neděle.

Symbolika Morany
Vše z čeho je vyrobena, symbolizuje smrt, prázdnotu, neplodnost: bílá, vyfouklá vejce, prázdné ulity, sláma, bílá a černá barva.

Rituál
Postava byla vytvořena na tyči, tak aby šla nosit. Obcházela se s ní vesnice, za popěvků a dle oblasti ustálených pořekadel.
„Neseme Mořenu – na vrchu červenů – na spodku zelenů – pěknů, pěknů, pěkně ustrojenů.“
„Smrt chodí po vsi – má dlouhý vousy – už nemůže choditi – musíme ji nositi…“
„Smrťáka nesem – s velikým nosem – do vody ho dáme – nad ním zazpíváme.“

Pak byla Morana vynesena mimo hranice vesnice. To bylo důležité, aby skutečně opustila místo. Byly na ní vkládány ruce a předávány jí nemoci a trápení. Pak se buď zapálila a vhodila do vody nebo do rokle. Následoval útěk. Kdo byl poslední, ten byl v nebezpečí, že si ho jako prvního smrt odnese.

Létečko
Součástí vynášení zimy bylo i přinesení jara – nového času probuzení, nového léta. Odtud název létéčko.
Ozdobila se zelená větvička, dle polohy listnatá či jehličnatá, a na ní se dalo vše co symbolizovalo život, plodnost, probuzení (například barevné stužky, barevná vejce, zelené listí...). Někdy mohlo mít kulatý tvar slunce.
Do vesnice se vnášelo za zpěvu a tance. Dávalo se ke kapličce. Lidé si jimi také zdobili domácnosti.
„Smrt jsme vám zanesli – nové líto přinesli – vítej léto líbezné – obilíčko zelené“.
Někde se vytvářely i malé Mařenky, panenky ze slámy a pestře oblékané, které se vkládaly do květináče mezi obilíčko, trávu nebo se jimi zdobilo létečko.

Vyrobte si svou Mařenku.
Můžete si s ní doma ozdobit truhlík nebo bylinkovou zahrádku.
Budete potřebovat dvě větvičky, přírodní provázek, seno nebo slámu, kousek krepového papíru, stužku a fix.

Postup:
Z větviček vytvořte kříž, který obalíte senem nebo slámou. V místě křížení zpevníte figurku přírodním provázkem. Vznikne vám slaměná panenka. Jeden proužek krepového papíru přeložíte panence přes hlavu a druhý omotáte jako sukýnku a převážete stužkou v pase. Fixou nakreslíte na krepový papír obličej.

Autor článku: Kamila Doktorová